גרך אשר בשעריך.

וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לַֽיהֹוָה אֱלֹהֶיךָ לֹא תַֽעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָֽ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָֽ וַֽאֲמָתֶךָ וְשֽׁוֹרְךָ וַֽחֲמֹֽרְךָ וְכָל בְּהֶמְתֶּךָ וְגֵֽרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ לְמַעַן יָנוּחַ עַבְדְּךָ וַֽאֲמָֽתְךָ כָּמֽוֹךָ: דברים.

שעריו של הגר אינם שעריך.

גר בעל עסק אינו גר בשעריך. הוא אינו עבדך ואינו אמתך.

כשגר בעל עסק עובד בעסק שלו בשבתון , זאת בחירה שלו. אין יד המשולה ליד מצרים שאונסת לעבוד בשבתון.

אותו הדבר במקרה של יהודי בעל עסק שבחר לעבוד בשבתון בשעריו.

בַּיָּמִ֣ים הָהֵ֔ם אֵ֥ין מֶ֖לֶךְ בְּיִשְׂרָאֵ֑ל אִ֛ישׁ הַיָּשָׁ֥ר בְּעֵינָ֖יו יַעֲשֶֽׂה: שופטים.

אין מניעה לקיום של גויים של שבת וחג בעת כזאת.

אפשר לצחוק, שבעל עסק עשיר, משרת את העני בשבתון כגוי של שבתון. כאדם ביום של שבתון שבחר להרויח עוד כסף כשרוב העסקים בעת שבתון כשיש לו יתרון.

אני מאוד שמחה לראות שבחולון עסקים בודדים בוחרים בחירה זאת. ואין לי בעיה לצרוך שרותים מגויים של שבתון. לעתים זה מונע מצוקה בשבתון כששכחתי לקנות משהו לפני השבתון, ומשבח את הנופש אם אני רוצה משקה בהליכה בעיר בשבתון.

תראה,

יש מכולת בראש העין שהייתי קונה ממנה.

ויום אחד דיברנו והוא אמר לי שיום אחד באו אליו העארסים של שופרסל והציעו לו לקנות את החנות ולהקים שם שופרסל אקספרס. והציעו לו כמה הצעות, כמו לנהל כשכיר, או משהו כזה, אני לא זוכרת בדיוק את ההצעה שהם הציעו לו. והוא סירב להצעתם. אז הם אמרו שהם ילכו לבעל הנכס ויציעו לו מחיר גבוה יותר לשכירות וככה הם יוציאו אותו מהמקום. אז הוא אמר להם שזאת החנות שלו. אז הם אמרו לו שהם ישכירו חנות ליד וישברו אותו. אז הוא אמר להם- הפרנסה משמים.